Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

LU Jūrmalas pērle - K.Morberga vasarnīca atvērta ekskursijām
LU Nomas daļa
03.07.2013.

Šī vasara ir kā radīta, lai baudot sauli Jūrmalā, atklātu arī nezināmo Latvijas Universitātes (LU) pusi - dotos ekskursijā uz Kristapa Morberga un viņa kundzes Augustes vasaras rezidenci.

Morbergu vasarnīca ir Valsts nozīmes Kultūras piemineklis, izcils neogotikas arhitektūras objekts, kur pēc restaurācijas 2008. gadā ir izveidoti apartamenti, muzejs un telpas semināriem un pieņemšanām.

Ekskursantiem būs iespēja gan apskatīt gan dārzu, gan atjaunotātās telpas, gan apskatīt izstādi par Kristapa Morberga dzīvi un dāvinājumu Latvijas Universitātei.

Dižmecenāts Kristaps Morbergs (1844 - 1928) ir visu laiku lielākais Latvijas Universitātes mecenāts.

K.Morberga dzimtā puse ir Zemgale, lauku mājas „Lielstrikaiši” Bukaišu pagasta Tērvetes novadā, kur viņš bijis jaunākais dēls daudzbērnu ģimenē, tāpēc uz palikšanu saimnieka kārtā tēva mājās nav varējis cerēt. Pēc laikabiedru nostāstiem 1864. gadā K. Morbergs ar pastalām kājās mērojis ceļu no savām dzimtajām mājām līdz Rīgai, kur iekārtojies darbā kā būvstrādnieks. 

Deviņu gadu laikā (1864-1873) viņš ticis pie turības – gan materiālas, gan garīgas. No neizglītota lauku puiša kļuvis par izglītotu tā laika vāciskās Rīgas namsaimnieku, kam pieder vairāku miljonu latu vērta mantība. K. Morbergs bijis vīrs ar stingru raksturu un īstu uzņēmēja garu. Reiz laikā, kad Rīgā sākusies nekustamo īpašumu krīze un bankas K. Morbergam teju draudējušas atprasīt kredītus, kas novestu uzņēmēju uz bankrota sliekšņa, K. Morbergs izrīkojies sekojoši – par vēl atlikušajiem līdzekļiem viņš Vācijā nopircis divus labākos zirgus un ar tiem devies greznās izjādēs pa Berlīnes un Rīgas ielām. K. Morberga parādīšanās ar dārgajiem rikšotājiem likusi noticēt Berlīnes un Rīgas baņķieriem, ka uzņēmēja finanšu stāvoklis ir vislabākajā kārtībā. Laikā, kad citi uzņēmēji veda pārrunas par bankrota procedūrām, K. Morbergs no bankām saņēma jaunus kredītus, kas ļāva pārlaist krīzi nekustamo īpašumu tirgū.

Ekskursijas notiek latviešu vai krievu valodā grupās no 5 cilvēkiem ar iepriekšēju pieteikumu. Cena vienai personai 2.00 Ls, atlaides bērniem līdz 7 gadu vecumam (vecāku pavadībā bez maksas).

Lai pieteiktos ekskursijai zvani vai raksti: Māra Lapiņa- Briede E: maral@lu.lvT: +371 27046622